Arhiiv kuupäevade lõikes:

Kuidas arvutiga töötades silmi vähem väsitada?

Kasuta igat võimalust nii tööl kui ka vabal ajal ekraanide vaatamist vähendada ning pea regulaarseid silmapause.

Tänapäeval veedame peaaegu kõik suurema osa päevast erinevaid ekraane vaadates. Pikad tunnid arvuti ja teiste ekraanide taga võivad silmi koormata, tekitada väsimust ja peavalusid. Lensor.eu annab nõu, kuidas arvutiga töötades silmi vähem väsitada ja mis roll on selles sinise valguse prillidel.

Kuidas digiekraanid silmi väsitavad?

Arvutitöö ja ekraanide kasutamisega seonduv sage mure on silmade digitaalne kurnatus, tuntud ka kui arvuti vaatamise sündroom. Arvuti või nutiseadme ekraanil ei ole tekst nii terav ja selge kui paberil, tähtede ja tausta vaheline kontrast on väiksem ning peegeldus muudab lugemise silmade jaoks veelgi koormavamaks. Kui ekraan on ebasobival kaugusel, seadme vaatamise nurk pole mugav ning nägemisega on juba probleeme, väsitab see silmi veelgi enam ning kaasneda võivad peavalu, silmade kuivus ning kaela- ja seljapinge. 

Vähenda ekraanide taga veedetavat aega

Kasuta igat võimalust nii tööl kui ka vabal ajal ekraanide vaatamist vähendada. Sageli “unustame” end ekraani vaatama ka siis, kui see pole otseselt vajalik, näiteks koosolekutel, mõttepausi pidades või kolleegidega midagi arutades. Vabadel päevadel on hea mõte võtta ette pigem ekraanivabasid tegevusi või pidada üldse ekraanivabasid päevi.

Tee pause

Kuvariga töötades tuleb teha pause. Töökohtades reguleerivad seda isegi seadused, seega ära unusta ka kodukontoris töötades ekraanipause võtta. Siinkohal võib aga ununeda, et ka nutitelefoni vaatamine käib ekraaniaja alla. Seega, kui kogu pausi telefonis veedad, ei lähe see silmade jaoks paraku pausina kirja. Nn. silmapause on kasulikum teha regulaarselt tööpäeva jooksul, mite neid pikemateks pausideks kokku liita. 

Säti töökoht silmadele mugavaks

Lisaks ekraanide taga veedetud aja vähendamisele ja regulaarsetele pausidele on väga tähtis, et ekraaniga töötamise koht oleks silmade ja kehaasendi vaatest sobilik. Juba töötooli või ekraani vale kõrgus võivad tekitada asjatut lisakoormust nii silmadele, kaelale kui ka seljale. Kui tunned kontoris töötades, et monitori kõrgus ja kaugus ei ole mugavad või ekraan virvendab, säti need endale sobivaks või anna vastavale kolleegile teada. Ka kodukontoris tuleks leida töötamiseks võimalikult ergonoomiline koht ning seadistada monitori heledus ja kontrast silmadele mugavaks.

Ekraaniga töötades on oluline ka taustavalgus. Arvutiekraan ei tohiks olla ruumi ainus valgusallikas. Pimestamise ja valguse peegeldumise vältimiseks ei soovitata monitori akna või lambi ette asetada, kuna ruumi ja ekraani heleduse erinevus põhjustab silmadele lisakoormust.

Proovi sinise valguse prille

Sinist valgust blokeerivad prillid võivad aidata parandada kontrasti nägemist ning vähendada läbi selle silmade koormust arvuti taga töötades või teisi digiseadmeid kasutades. Kui kannad nägemist korrigeerivaid prille ning veedad palju aega arvuti taga või kunstlikus valguses, võiks prillidel olla sinist valgust blokeeriv filter. Sinise valguse prillid sobivad kandmiseks kõikidele ning nende ostmiseks ei ole vaja retsepti. Sellele vaatamata soovitame regulaarselt silmi kontrollimas käia ka siis, kui sa nägemises muutusi ei taju.